Szkoła programowania Codecool, inne podejście DW #22
Szkoła programowania po raz kolejny. Spotkałem się z dwiema osobami z Codecool – szkoły programowania nastawionej na wszechstronny rozwój adepta IT.
Firmy zajmujące się nauką programowania miewają nie do końca pozytywną opinię. Gdy skontaktowali się ze mną moi rozmówcy, podszedłem do pomysłu z rezerwą. Adam i Michał przekonali mnie jednak, że podejście do nauki programowania w Codecool to nie jest zwykłe zakuwanie i zarywanie nocek, a wydobycie potencjału i uczestniczenie w procesie powstawania oprogramowania już od samego początku nauki. Rozmawiamy o sposobie nauki programowania, ogólnie o uczeniu się języków. Bardzo ciekawie wygląda perspektywa uczenia się zarówno ze strony frontendu jak i backendu. JavaScript z jednej strony, a z drugiej Python, Java i elementy mobile. W tym momencie nie omieszkałem zadać pytania o sens. Czasem mówi się, że jak jesteś do wszystkiego, to jesteś do niczego. Odpowiedź Adama i Michała na to pytanie bardzo mnie zaskoczyła.
Jak w firmie IT
Szkoła programowania ma za zadanie nauczyć adepta, wyrobić dobre nawyki i w świat z dobrymi umiejętnościami. To, co podoba mi się w Codecool to fakt, że szkoła programowania wymaga bardzo dużego poświęcenia od uczącego się. Wiele osób planuje rok, aby się nauczyć programowania i są wtedy po prostu wyłączone z życia. To bardzo duże poświęcenie, które na szczęście procentuje potem. W czasie nauki mentorzy starają się maksymalnie wciągnąć uczniów w świat IT. Pracuje się z tymi samymi frameworkami, co w czasie projektów komercyjnych. Odbywają się daily, standupy, procesy Scrumowe. Po roku nauki adept umie programować i łatwiej mu się zaaklimatyzować w nowym miejscu pracy.
Co tydzień uczniowie biorą udział w Demo day, podczas którego studenci prezentują efekty swojej pracy z opracowywanego projektu. To dobra możliwość zaprezentowania się przed potencjalnym pracodawcą i motywujące doświadczenie.
Zniżka